Rok 2018, to ROK OJCA PIO. Przeżywamy bowiem uroczysty jubileusz stulecia od otrzymania przez niego stygmatów oraz pięćdziesięciolecia od przejścia do domu Ojca.

W nocy 16 na 17 czerwca 2018 czciciele świętego Stygmatyka zgromadzili się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach by razem modlić się za wstawiennictwem Pio z Pietrelciny oraz zgłębiać jego duchowość.

Czuwanie rozpoczęło wniesienie wyjątkowych relikwii: rękawiczki, którą zakrywał rany dłoni oraz chusty służącej jako opatrunek boku. W uroczystej procesji lipsanoteki nieśli br. Roman Rusek – krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, br. Mateusz Magiera – rzecznik prasowy Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej oraz br. Antonio Belpiede – kapucyn z włoskiej Prowincji Foggia, z której pochodził święty Pio. Brat Antonio wygłosił również konferencję inaugurującą czuwanie. W swoim wystąpieniu przedstawił słuchaczom młodość, pierwsze lata formacji zakonnej oraz czas przed stygmatyzacją przyszłego świętego.

Tematem przewodnim tegorocznego czuwania były stygmaty, które święty Ojciec Pio nosił przez pięćdziesiąt lat na swoim ciele. Stygmaty to takie same rany jakie zadano Jezusowi w czasie męki krzyżowej. Przebite dłonie, przebite stopy, rozorany bok… te rany nosił na swoim ciele święty Ojciec Pio. Niewyobrażalny ból towarzyszył przez 50 lat Stygmatykowi. Można dodać, że Ojciec Pio posiadał również ranę ramienia, którą Jezus miał od dźwigania krzyża oraz przeżywał ukoronowanie cierniem i biczowanie. Ogrom tych cierpień ofiarował Bogu za zbawienie ludzi – tłumaczył brat Zdzisław Duma asystent prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio Polski Północnej.

Uroczystą Eucharystię o północy sprawował świadek procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego świętego Ojca Pio JE Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. W słowie skierowanym do pielgrzymów przypomniał, jak bardzo ważna dla Ojca Pio była Ofiara Eucharystyczna.

Podczas Mszy świętej w darach ołtarza został przyniesiony przez Łukasza Smółkę – szefa gabinetu politycznego Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz Wiesława Włodka – wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej pierwszy polski znaczek pocztowy ze świętym Ojcem Pio.  16 czerwca to nie tylko dzień rozpoczęcia Czuwania, ale również pierwszy dzień emisji wspomnianego znaczka.

Ks. Krzysztof Śliczny, asystent diecezjalny Grup Modlitwy Ojca Pio z diecezji kaliskiej, wygłosił konferencję zatytułowaną „Weź udział w mojej męce. O stygmatach św. Ojca Pio”. W swoim referacie ukazał fenomen stygmatów – wyjątkowego daru udzielanego ludziom głęboko zjednoczonym z Chrystusem oraz sposób przezywania tej wyjątkowej łaski przez Stygmatyka z Pietrelciny. Ks. Andrzej Liszka, moderator największej w Polsce Grupy Modlitwy Ojca Pio z Nowego Sącza podzielił się z zebranymi w sanktuarium czcicielami Ojca Pio doświadczeniami działania świętego w jego życiu.

Pozostały czas wypełniony był wspólną modlitwą oraz adoracją Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

To był dobry czas, by napełnić „duchowe baterie”. Od lat przyjeżdżam na czuwania i zawsze wracam pełna nowych sił… – tak o swoim doświadczeniu czuwania z Ojcem Pio opowiadała Janina z Jastrzębia Zdroju.

Na czuwaniu jednak się nie kończy. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń związanych z Rokiem Jubileuszowym. Więcej szczegółów na ich temat możecie znaleźć TUTAJ.

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska


Fot. br. Piotr Tokarz OFMCap